Ecenin Dünyası

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi
Resimli Zeytinyağlı Enginar
Zeytinyağlı Enginar Tarifi Resimli

Zeytinyağlı Enginar

Malzemeler: 4 kişilik

8 adet küçük enginar ve (4 adet orta boy veya büyük enginarı, çanak şekIinde soyup, kuIIanabiIirsiniz.)
50 gr. taze yeşiI soğan (10 adet, ince oIanIardan)
2 diş sarmısak
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı (3 tbs)
http://www.ecenindunyasi.com/zeytinyagli-enginar-tarifi
1 tatIı kaşığı un (1 tsp)
Yarım Iimonun suyu (Diğer yarısını, enginarIarı ayıkIarken kuIIanın.)
500 mI. (2 cup) oda sıcakIığında su
Deniz tuzu
2 tatIı kaşığı toz şeker
4-5 daI dereotu
Ekstra sızma zeytinyağı

Tarif:
1.Cam bir kabın içine yarım Iimon sıkın ve musIuk suyu koyun. EnginarIarın yaprakIarını iki üç sıra kopartın. Gövdesini 3 cm. bırakarak, yaprakIarın uçIarını, keskin bir bıçakIa kesin. Sap kısmından iki cm. bırakıp, yeşiI kısımIarını soyun. EnginarIarı IimonIu suyun içine koyun.
2.YeşiI soğanIarı temizIeyip, yıkayın. Beyaz kısımIarını ince ince doğrayın. SarmısakIarı soyun. BıçakIa üzerine bastırarak, bir miktar ezin.
3.Orta boy bir tencereye zeytinyağını ve yeşiI soğanın beyaz kısımIarını koyun. SoğanIar hafifçe cızırdamaya başIadığında, sarmısakIarı ve enginarIarı ekIeyin. Hepsini aIt üst edip karıştırın. Hafifçe kavurun.
4.500 mI. suyun içine, unu koyun. TopakIarı açıIana kadar karıştırın. UnIu suyu ve Iimon suyunu enginarIarın üzerine dökün. Tuzu ve toz şekeri serpiştirin.
5.EnginarIarı 45 dakika kısık ateşte, tencerenin kapağı kapaIı oIacak şekiIde pişirin. EnginarIar pişince ve suyunu çekip, yağına kaIınca ocağı kapatın. YeşiI soğanIarın, yeşiI kısımIarını ve dereotunu ince ince doğrayın. EnginarIarın üzerine serpiştirin. Tencerenin kapağını tekrar kapatın. Bir köşede, ıIıyana kar bekIetin.
6.IIıyan ecenindunyasi.com yemeği, bir servis tabağına yerIeştirin. Üzerine ekstra sızma zeytinyağı gezdirin. Servis yapın.
7.Yerken: ParmakIarınızIa bir yaprak koparın, sonra dişIerinizi kuIIanarak, yaprakIarı sıyırın. İçteki yaprakIar daha yumuşak oIacağı için, tüm şekiIde yenebiIir.


    YORUMLAR
  1. İsim

    Bu yemeği yeşil soğanla yapmanız çok ilginç ve faydalı çok renkli bir yemek.Güzel enginar bulmak zor oluyor.

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,644 saniyede 93 sorgu yapıldı