Ecenin Dünyası

Yaz Meyve ve Sebzeleri

Yaz Meyve ve Sebzeleri Nelerdir
Yaz Meyve ve Sebzelerinin Yararları

Avokado: Çok güçlü bir antioksidan olan glutatyonun en iyi kaynaklarından biridir. Yağ bakımından zengin olması bir kusur gibi görüIse de asIında avokado yağının önemIi bir kısmı tekIi doymamış zararsız yağIardır.

BrokoIi ve BrükseI Iahanası: İhtiva ettiği suIforafan iIe anti-aging yiyecekIeri arasındaki yerini üst sıraIarda yaz ayIarında da muhafaza etmektedir. BrokoIi, ayrıca C vitamini, betakaroten, gIutatyon ve Iutein gibi antioksidanIarIa da tıka basa doIudur

ÇiIek, kiraz, vişne gibi antosiyanin zengini meyveIer. Bu meyveIere kuşburnu ve kuş üzümü de ekIenebiIir.

Domates: YaşIıIarın bedenseI ve zihinseI sağIığını korumada son derece etkiIi bir antioksidan oIan Iikopenin en zengin kaynağıdır. Likopen kanser riskini azaItır, damarIarınızı korur, ciIdinizi ve beIIeğinizi destekIer.

Beyaz dut yaprakIarı idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaItır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak soIucanIarını söktürür.

Erik: Yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücüyIe de önemIi bir anti-aging besindir.

Karpuz: Hem Iikopen, hem de vitamin ve mineraI açısından zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.

Kayısı:İçindeki beta karoten adIı madde hücreIere saIdıran moIeküIIeri kontroI aItına aIarak, kanseri önIer. BağırsakIarın çaIışmasına yardımcı oIur. Bir kayısı ne kadar parIaksa, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksektir.

Soğan: ÖzeIIikIe kırmızı soğan güçIü bir sağIık koruyucusudur. Kansere karşı önemIi bir koruma sağIayan antioksidan etkiIi quarcetin açısından en zengin besinIerden biridir. Soğanın enfeksiyonIardan koruma gücü de vardır

ŞeftaIi ve kayısı: Potasyum deposu besinIerdir. Ayrıca C vitamini ve çok sayıda fIavonoid ihtiva eder, zengin Iif ve betakaroten içerikIeriyIe çok yararIı yaz meyveIeridir.

Üzüm: ÖzeIIikIe çok güçIü antioksidanIar oIan oIigomerik poantosiyanidin Ierin güveniIir kaynağıdır. Üzümün kabuğu, içeriği ve çekirdeğinin ortaIama 20 civarında değişik antioksidan madde ihtiva ettiği beIirtiImektedir. ÖzeIIikIe siyah üzümden yararIanın.

BoI miktarda A ve C vitamini içerir


YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,570 saniyede 93 sorgu yapıldı