Ecenin Dünyası

Üniversiteye Giriş Sınavları Hakkında

Ülkemizde üniversiteye giriş, ne yazık ki hala 3 saatlik bir sınavın sonuçlarına göre yapılmaktadır. İsmi onlarca kez değiştirilmiş olsa da, sistem ve puanlama hemen hemen hala aynıdır. Birçok kez bu konuda tartışmalar çıksa, bu sınavların kaldırılacağı haberleri söylense de, yakın gelecekte böyle bir şey olmayacak gibi görünüyor. Hal böyle olunca da, üniversiteye girmek isteyen herkes, sınav gününe kadar haldır haldır test çözmek zorunda kalıyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve sınava nasıl hazırlanacağınızı bilemiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Üniversiteye giriş sınavları,son birkaç yıldır iki aşamalı olarak yapılıyor. Meslek liseleri, yabancı öğrenciler, anadolu liseleri ve diğer üniversite adaylarının girmek zorunda olduğu YGS, üniversiteye giriş sınavlarının birinci aşamasıdır. Bu aşamada adayların belli bir barajı geçmeleri gerekmektedir. Barajı geçen tüm üniversite adayları, ikinci aşama olan LYS sınavına girmeye hak kazanır. YGS sınavında Türkçe-Matematik-Sosyal ve Fen olmak üzere toplam 4 kategoride, 40’ar olmak üzere 160 soru sorulmaktadır.

LYS sınavında adaylar, kendi alanlarındaki soruları çözerler.  LYS 1-2-3-4-5-6 olmak üzere 6 çeşit puan türü vardır. İki sınavın sonucuna bir de öğrencinin diploma notu eklenir. Geçtiğimiz yıl katsayıların kalkması ile, öğrenciler hangi bölümlerde okumuş olurlarsa olsunlar, üniversitede istedikleri bölümü seçebiliyorlar. Bu da, onlar için önemli bir avantaj. YGS sınavında başarılı olamayan öğrenciler, LYS sınavına girmeye hak kazanamazlar. Bu nedenle, üniversitede 4 yıllık okumak isteyen öğrencilerin, YGS barajını mutlaka geçmeleri gerekmektedir.

universite-final-sinav
http://www.ecenindunyasi.com/universite-sinavlari-hakkinda

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,825 saniyede 95 sorgu yapıldı