Ecenin Dünyası

Sabır ve Sukut Olayı

Hz. Muhammed (S.A.V) peygamber efendimiz ve en yakın dostlarından birisi olan Hz. Ebubekir (A.S) bir gün sakin ve sıcak ortamda oturup muhabbet etmektedirler. Peygamber efendimiz, tam o sırada Hz. Ebubekir ile sabır ve sukut önemini konuşmaktadır. İnsanların birbirlerini kırmaması gerektiği ve bunun gibi daha birçok önemli konuya da değinmektedir. Sohbetin en can alıcı ve heyecanlı bölgesinde kendiniz bilmez birisi peygamber efendimizin bulunduğu ortada hadsizce dalar. Kimseden izin almadan oturur ve ayarsızca konuşmaya başlar.

Konuşmalarında Hz. Ebubekir aleyhinde sürekli olarak hakaretler etmekte ve kendisini küçümsemektedir. Hz. Ebubekir, sinirlenmesine karşın konuşmaz ve dinler. Peygamber efendimiz de keza aynı şekilde konuşmadan kişiyi dinler. Kişi, çevresindekiler sustukça çok daha ateşlenir ve daha şiddetli konuşmaya başlar. Sonunda Hz. Ebubekir dayanamaz ve adama cevap vermeye başlar. Adama cevap vermeye başlaması ile birlikte peygamber efendimiz ortamı terk eder. Hz. Ebubekir, korkar ve peygamber efendimizin peşinden giderek;

“Allah Resulü, bir kusurum mu oldu da kalkıp bir anda gittin” şeklinde bir soru sorar.

Peygamber efendimiz ivedilik ile şu yanıtı verir: “Adam gelip konuşmaya ve hareket etmeye başladığında Ebubekir sustuk ve dinledik. Biz sustuk, çünkü melekler ona bizim yerimize cevap veriyordu. Sen ne zaman ki konuştun, melekler orayı terk etti ve yerine şeytan geldi. Ben şeytan ile aynı ortamda durmam. Bu yüzden orayı terk ettim” buyurdu.
http://www.ecenindunyasi.com/sabir-ve-sukut-olayi

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,651 saniyede 81 sorgu yapıldı