Ecenin Dünyası

Ramazan’da Oruç Bozan Durumlar

Ramazan’da oruç bozan durumlar ile alakalı olarak insanların ciddi anlamda fikir sahibi olmaya ihtiyacı olan insanlar olduğunu biliyoruz. Bilindiği üzere ülkemiz genelinde bu tip konulara yönelik olarak çalışmalar gerçek anlamda ilgi çekici nitelik taşıyor. Ülkemizde özellikle Ramazan aylarının ne kadar bereketli geçtiği ve insanlar tarafından önemsendiği gerçeği de kesinlikle unutulmamalıdır. Oruç bozan durumlar hakkında fikir sahibi olmak önemlidir. Kefaret orucu tutmak istemiyorsanız çok dikkatli ve özenli olmanız aslında bizler için farz kılınan gerçekler arasında da yer almaktadır.

Siz değerli okuyucularımız için Ramazan ayında oruç bozan birkaç önemli unsuru maddeler halinde inceleme altına aldık ve bu inceleme ile alakalı olarak sizlere fikir sunacak birçok önemli detaya değinmek istiyoruz. Sırası ile bunları inceleyerek fikir edinecek olursak;

  1. Astım spreyi kullanmak
  2. Boğaza kar ya da benzeri materyallerin kaçması
  3. Buruna kolonya çekmek
  4. Vücuda ilaç şırınga etmek (Serum)
  5. İsteyerek ve zorla istifra etmek
  6. Güneş battı zannederek yemek yemek
  7. Diş aralarında kalan şeyleri yutmak
  8. Dil altı ilaçlarını emmek
  9. Su buharı çekmek

gibi detaylar son derece önemsenmesi gereken ve orucu bozan detaylardan bazıları olarak nitelendirilebilir. Bunlar çok küçük hadiseler gibi görünse de dini olarak orucun bozulmasına yol açan sebeplerdir ve cezası kefaret orucudur. 60 gün boyunca oruç tutarak kendinizi affetirmeniz gerekir. Bunu tutamıyorsanız bile 60 fakir doyurmak üzerinize farzdır.


http://www.ecenindunyasi.com/ramazanda-oruc-bozan-durumlar
YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,726 saniyede 81 sorgu yapıldı