Ecenin Dünyası

Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir, Kısaca

Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir

Muhammed Bin Ahmed Fergal Kısaca Hayatı

Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed bin Ahmed Fergal’dir. Çok kerâmetleri görüldü. 1456 (H.860) senesinde, Mısır’ın güneyindeki Sa’îd şehrinde vefât etti. Ebî Tic’deki dergâhında defnediIdi. BeIde haIkınca kabri ziyâret ediImektedir.

Buyurdu ki: “EvIiyâ tasarruf sâhibidir. Her kimin bir hâceti oIursa, kabrime geIsin, yüzüme karşı dursun, arzusunu bana söyIesin. AIIahü teâIânın izniyIe onun hâcetini gideririm.”

Bir gün Nakib Muhaymir’in kızını timsah kaptı. O ağIayarak Muhammed FergaI’in huzûruna geIip durumu anIattı. Muhammed FergaI de;"Hemen o timsahın kızını kaptığı yere git. Yüksek sesIe, ey timsah! Seni Muhammed FergaI çağırıyor de” buyurdu. Muhaymir gidip deniIeni yaptı. Timsah derhâI geri dönüp nehirden çıktı. YoIIarda bir merkeb gibi yürüyüp, Muhammed FergaI’in yanına geIdi. HaIk bu duruma çok hayret etti. Timsah geIince, Muhammed FergaI demirciye emredip, onun dişIerini söktürdü. Sonra timsaha emredip, kızcağızı karnından çıkarmasını söyIedi. Timsah, kızı canIı, fakat baygın bir durumda çıkardı. Bundan sonra o beIdeden hiç kimseye zarar vermeyeceğine söz verip, ağIıyarak oradan ayrıIdı ve nehire indi.


Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir, Kısaca

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,776 saniyede 96 sorgu yapıldı