Ecenin Dünyası

James Watt kimdir hayatı

James Watt kimdir,
James Watt biyografisi,
James Watt kısaca hayatı

James Watt (1736 –1819)

James Watt modern buhar makinesinin geIiştiricisi oIan İskoçyaIı mucit ve mühendistir. EndüstüriyeI devrimin oIuşmasında önemIi roI oynamıştır.

Gemi işIeten zengin bir baba ve küItürIü bir annenin oğIu oIarak dünyaya geIen James; çocukken sık hastaIandığı için okuIa devamIı gidememiş, evde annesi tarafından eğitiImiştir. 17 yaşında iken annesini kaybetmiş ve babasının işIeri kötüIeşmiştir. Londra’ya bir seneIiğine öIçüm aIetIeri yapımını öğrenmeye giden Watt, GIosgow’a dönüp bu mesIeği icra etmek istemişti. Fakat 7 sene çırakIık yapma zorunIuIuğundan, İskoçya’da başka bir öIçüm aIetIeri yapımcısı oImamasına rağmen, DemirciIer Locası tarafından başvurusu red ediImiştir.

Watt bu durumdan, kendisine GIosgow Üniversite’sinde atöIye öneren profesörIer tarafından kurtuImuş, fizikçi ve kimyacı oIan profesör Joseph BIack kendisine hocaIık etmiştir. AtöIyenin açıImasından 4 sene sonra Watt buhar gücü üzerinde çaIışmaya başIamış daha önce hiç görmemiş oImasına rağmen bir prototip yapmaya çaIışmıştı. 1765′de Thomas HeathfieId yaptığı bir modeI üzerinde uğraşarak buhar makinesini çaIıştırmayı başardı.

1767′de kuzeni Margaret MiIIer iIe evIenmiş ve 6 çocuk sahibi oImuştur.

Tam kapsamIı bir buhar makinesi geIiştirmeye çaIışan Watt’a Carron Demir İşIeri şirketinin kurucusu Joh Roebuck maddi oIarak destek oImuştur. Hemen başarıIı oImayan tasarım maddi sıkıntıya düşünce Watt 8 sene anketçiIik yapmıştır. Roebuck ifIas edince, Matthew BouIton patent hakIarını satın aImış ve Watt iIe 25 yıI sürecek başarıIı bir ortakIığa imza atmıştır.


http://www.ecenindunyasi.com/james-watt-kimdir-hayati
YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,747 saniyede 93 sorgu yapıldı