Ecenin Dünyası

Hastalık Psikolojisi

Hastalık psikolojisi, insanların en hassas oldukları, duygusallık açısından ciddi problemler yaşadıkları ve insanları en çok kırabilecekleri dönem olarak nitelendirilebilir. Özellikle ve özellikle ölümcül hastalıklar söz konusu olduğunda insanların tepkileri ve hayata bakış açılarında o kadar ciddi değişiklikler meydana gelir ki bunlara inanmak çok zor olabilir. En basitinden bu noktada empati yapmak ve kendinizi hastanın yerine koymak kadar mükemmel bir durum daha yok. Ancak bu şekilde onları anlayabilir ve psikolojilerine bir nevi ortak olabilme şansına erişebilirsiniz.

Hastaların bu süreçlerinde her zaman için onlara moral vermek ve bu hastalığı atlatmış insanlardan örnekler sunmak gerekir. Türk toplumunda çevremiz hasta ziyaretine dahi geldiğinde her zaman için en abartılı şekilde insan psikolojisini çok daha kötü bir hale getirecek yorumlarda bulunurlar ve bu durum her şeyi çok daha zor bir hale getirir. Bu da demek oluyor ki kısa bir zaman içerisinde o kişileri hastanın yanından uzaklaştırarak ve doktordan yardım alarak moralini yeniden yüksek tutmasını sağlamaktır.

Kastımız yalan vaatler vermeniz değil, tamamen doğru örnekler ile hastalığın kısa zaman içerisinde atlatılabileceği ve bunun esas tetikleyicisinin de yüksek moral olacağını kendisine anlatmalısınız. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamaksızın kendisinin psikolojisini düzeltme safhasında psikoloji uzmanlarından önce siz atmış olursunuz. Hastalık, moralli olunduğu zaman her zaman için daha kolay atlatılır.


http://www.ecenindunyasi.com/hastalik-psikolojisi
YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,702 saniyede 79 sorgu yapıldı