Ecenin Dünyası

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

İçerisinde birçok zehirli madde bulunan sigara, hayatın her döneminde oldukça zararlı ve tehlikeli bir bağımlılıktır. Özellikle hamilelik döneminde bebeğe zarar vermesi nedeniyle kesinlikle kullanılmaması gereken sigara, nikotin başta olmak üzere binlerce zehirli madde içermektedir. Tek bir sigara dumanının çekilmesi bile anne karnındaki bebeğin gelişimine zarar verebileceğinden, hamilelik döneminde sigara kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Hamileyken sigara içmek, düşük riskini arttırdığı gibi, doğum sırasında ölümlere de neden olmaktadır. Anne karnında, anne ile birlikte beslenen bebek, anne sigara içtiğinde sigara içmiş gibi olur. Bu da, bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.

Nikotin, zift, kurşun ve karbon monoksit gibi birçok zehirli gazı bebeğin direk üst solunum yollarına gönderen sigara, başta solunum sistemi olmak üzere bebeğin kalp ve damar gibi tüm organlarını da direkt olarak etkilemektedir. Erken doğum tehdidi olan sigara, su kesesinin erken açılmasına neden olabilir.

Bebeğin doğum sırasında ölmesi gibi risklere sahip olan sigara tüketimi, bebeğin yeni doğan döneminde ölme riski de taşır. Bu da, hamile iken sigara içen bayanların bebeklerinde ölüm riskinin %30 oranında arttığını göstermektedir. Bebeğe vereceği diğer bir zarar da, anne sütünün kalitesini azaltmasıdır. Bebek, sigara içen annesinin sütünü emdiğinde, vücudu için gerekli olan vitamin ve mineralleri alamayacağından, gelişimini doğru bir şekilde tamamlayamaz. Bu da, özellikle sadece anne sütü ile beslenen çocuklarda önemli bir risk anlamına gelmektedir.
http://www.ecenindunyasi.com/hamilelikte-sigara-icmenin-zararlari

hamileyken sigara

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,647 saniyede 97 sorgu yapıldı