Ecenin Dünyası

Hamilelikte Folik Asit Alımı

Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunması ile bu ismi alan folik asit, B grubundan bir vitamindir. İlk olarak 1941 yılında ıspanağın yapraklarında fark edilen folik asit, kanser, bunama kalp krizi ve inme gibi riskleri azaltıyor. Onun yanı sıra hamile bayanların kullanması önerilen folik asidin, doğurganlık çağına gelen tüm kadınların 400 mg alması öneriliyor.

Eksikliğinde kansızlık gibi belirtileri bulunan folik asit, bacaklarda dolaşım bozukluğu ve Alzhaimer gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle folik asit, mutlaka doğru olarak tüketilmelidir.

Folik asit, hamile bayanların mutlaka kullanılması öneriliyor. Ancak folik asit hamilelik dönemi dışında, hamilelik öncesi dönemde de mutlaka tüketilmelidir. Hamilelik süresince alınması, bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimini olumlu etkilerken, beyin kafatası ve beyin gelişiminde oluşabilecek riskleri de %70 oranında azaltmaktadır.

İlk olarak ıspanakta keşfedilen folik asit, ayrıca; brokoli, semizotu, turunçgiller gibi meyveler, nohut ve kurufasulye gibi baklagiller, yumurta sarısı ve mayalı yiyecekler, doğal folik asit kaynağı olarak gösterilmektedir. Bu gibi besinler, hamilelik döneminde mutlaka bol miktarda tüketilmelidir.
http://www.ecenindunyasi.com/hamilelikte-folik-asit-alimi

Hamilelik döneminin başlangıcında folik asit kullanımına başlamak, bebeğin normal gelişim sürecini olumlu etkilemektedir. Folik asit kullanımına hamilelik sürecinden önce, hamile kalmaya karar vermeden 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca alımı devam ettirilmelidir. Hamilelik döneminde alımı günlük 0,4 mg lık tabletler halinde olmalıdır.

1010446_298x298

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,327 saniyede 97 sorgu yapıldı