Ecenin Dünyası

Hamilelikte Beslenme

Vücudunuzda sizden başka bir canlı daha taşıdığınız hamilelik dönemi, hayatın en keyifli ama bir o kadar da zorlu dönemlerinden biridir. Beslenmenize, alışkanlıklarınıza, uyku düzeninize, kısacası hayatın her anında kendinize dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de, beslenmedir.

Vücudunuzda hayata gelmeye hazırlanan bir canlı olduğundan, hamilelik döneminde beslenmenize mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Daha yararlı besinleri tüketmeli, bebeğin gelişimini olumlu etkileyecek gıdalara yönelmelisiniz. Unutmayın, bu dönemde siz ne yerseniz bebeğiniz ondaki vitamin ve mineraller ile beslenecektir. Bu nedenle, hamilelik döneminde besin değeri yüksek gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir.

Protein, meyve-sebze, karbonhidrat, lifli gıdalar, demir ve daha birçok besin grubu bu dönemde çok gereklidir. Protein, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini önemli ölçüde etkilediğinden, hamilelik döneminde bol bol et yiyebilirsiniz. Omega 3 desteğini haplar ve gıda takviyeleri ile almak yerine, hamilelik döneminde somon gibi Omega3 yönünden zengin olan  balıkların tüketimini de arttırın.

Süt, peynir, yoğurt grubu da özellikle hamile bayanların sıkça tüketmesi gereken besin grupları arasında yer almaktadır. Çocuğun kemik gelişimi açısından önemli olan süt ve süt grubu, anne karnındaki bebeğin gelişimini sürdürmesi için büyük önem taşımaktadır.

Meyve ve sebze grubu da, hamilelik döneminde mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. Vitamin ve Mineraller açısından oldukça zengin olan meyve ve sebzeler, anne karnındaki bebeğin gelişimi üzerinde önemli rol oynamaktadır.
http://www.ecenindunyasi.com/hamilelikte-beslenme-2

Gebelikte-beslenme

YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,492 saniyede 97 sorgu yapıldı