Ecenin Dünyası

Göz Altı Morlukları İçin Yapılması Gerekenler

Genetik mirasımız dışında, güneş, yorgunluk, stres gibi birçok etken “gözaltı morlukları”na neden olur. Gözaltı yüzümüzün en hassas bölgelerinden biridir. Gözaltında oluşan bu koyu renkli görüntü bizim yorgun, hasta ve kötü görünmemize sebep olur.

Göz çevresinin koyu renkli bir görüntüye sahip olmasının sebebi en çok genetiktir. Genellikle gözaltları ile ilgili sorun yaşayan kişilerin, anne ve babasında da bu durum vardır. Genlerle kişiye aktarılmış olabilir. Ancak ailesinde bu sorun ile hiç karşılaşılmamış olmasına rağmen de ortaya çıkabilir. Beyaz tenlilere göre koyu tenli kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Sıklıkla sadece gözün alt kapağında oluşabileceği gibi bazen kirpiklerden kaşa kadar tüm üst kapağı da kapsayabilir.

Göz altı morluklarının çözüm yolları:

Göz çevresinde oluşan koyu renkli halkalardan kurtulmanın kesin çözümü lazer tedavisi bazı durumlarda ise ameliyattır. Sadece koyu renkli halkalar varsa birkaç seans lazer tedavisi çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ancak beraberinde torbalanma da varsa, gözaltında oluşan yağ dokularının yerleri değiştirilerek daha iyi bir görüntü elde edilmeye çalışılır. İyileşme 5-7 gün sürebilir. Sonucun tam olarak fark edilmesi için birkaç ay geçmesi gerekir.

Gözaltı morluklarına bitkisel çözüm:

1- Bir fincan kaynamış suya, 1 kaşık kuru papatya çiçeği atın. Ardından 20 dakika demlenmeye bırakıp süzün. Pamuğu papatya suyuna batırdıktan sonra göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekleyin. Bu arada pamukları kuruyunca yeniden ıslatın. Bu işlem göz yorgunluklarına şişkinliklere kızarmalara ve yanmalara da iyi gelir.

2- Soğuk su ve buz güzel bir yoldur. Gözlerize hergün buzlu suyla veya buzla kompres uygulayın.

3- Göz altı için zeytinyağına bir parca pamuğu batırıp göz alıtında koyu halkalı bölgenin üzerine koyun 10 dakika bekletin.

4- Uykusuzluktan gözlerinizin şişmesinden şikayetçiyseniz çay poşetlerinin yardımına başvurabilirsiniz. İki çay poşetini bir iki dakikalığına sıcak suda bekletin ardından buzlu suya alın. Bir iki dakika da orada tuttuktan sonra göz kapaklarınızın üstüne koyun.

5- 1 çay kaşığı rezene yaprağını 1 çay fincanı suyla kaynatıp süzün. göz çevdenize sürüp 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayıp kurulayın. Rezene A B C vitaminleri kalsiyum kükürt ve demir kaynağı içerdiği için göz altı torbalarını yok eder.

6-Papatya ya da lavanta çayı hazırladıktan sonra ılıması beklenir. İki pamuk çaya batırılıp, hafifçe sıkılır. Daha sonra göz kapaklarının üzerine konarak, birkaç dakika bekletilir.

7- Patates ya da salatalıkları halka şeklinde kesip, gözkapaklarınızın üzerine yerleştirin. 10-15 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

8- Bir adet salatalığı rendeleyip, buz kalıplarının içine doldurun. Salatalıklar donduktan sonra gözlerinizin çevresinde 5 dakika kadar yavaşça gezdirin.

9-  2 adet poşet papatya çayını sıcak suya batırıp, buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuk çay poşetlerini, gözkapaklarınızın üzerine yerleştirip, 10 dakika kadar bekleyin. Sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

10- 2 çay fincanı kadar kaynar suyun içine 2 çorba kaşığı fındık yaprağı ekleyip, 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra süzüp buzdolabında soğumaya bırakın. 2 pamuğu hazırladığınız suya batırın, hafifçe sıkın ve göz kapaklarınızın üzerine koyun. 10 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra, yüzünüzü yıkayın.


YORUM YAZ

SPONSORLU BAĞLANTILAR
0,372 saniyede 95 sorgu yapıldı